apple id مشاوره خانواده - آیا نمی توانید بعد از جدایی فراموشش کنید؟
apple id مشاوره خانواده - آیا نمی توانید بعد از جدایی فراموشش کنید؟
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : جمعه 18 تیر 1395
نظرات
یک رابطه ممکن است روزی به پایان برسد و این امر سبب ایجاد احساس دلتنگی و ناراحتی را برای فرد به ارمغان بیاورد. راه هایی وجود دارد که می تواند سبب خودشناسی در فرد شود که اگر این امر به درستی انجام شود منجر به پیروزی افراد در مقابل شکست شود. رابطه ای كه ماه ها یا سال ها برای به سرانجام رسیدنش تلاش كرده بودید، از دست رفته است. كسی كه تا دیروز عشقتان بود، می گوید شما را نمی خواهد و شاید مشكلی كه نه شما و نه او از پس برطرف كردنش بر نمی آیید، به این جدایی منجر شده است. اما دلیل جدایی شما هر چه كه باشد، چیزی از دلتنگی و ناراحتی هر روزه تان كم نمی كند. هنوز هم گاهی با تمام وجود می خواهید كه برگردد و برای همیشه، شاهزاده سوار بر اسب شما بماند.

گاهی فكر می كنید هیچ فرد دیگری نمی تواند به اندازه او شما را خوشبخت كند و گاهی هم به خود می گویید، شاید همه این عشق و عاشقی ها بی سرانجام باشند. اگر شما هم با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می كنید و می خواهید هر چه زودتر، از تلخی این روزها بیرون بیایید و دوباره به زندگی برگردید، در ادامه این مطلبم با من باشید. من به شما میانبرهای آرام شدن را نشان می دهیم و با كمك یك تست، به شما می گویم احساسی كه داشته اید، تا چه اندازه منطقی و تا چه حد نادرست بوده است.


(فراموش نكنید)
اولین چیزی كه بعد از جدایی افراد به آن تاكید می كنند، «فراموش كردن» است. اما واقعیت این است كه در روان ما چیزی به عنوان فراموش كردن وجود ندارد. در واقع ناخودآگاه ما، مسئولیت افكار و خاطراتی كه به گمان خودمان فراموش شان می كنیم را برعهده می گیرد و آنها را در خود نگه می دارد. پس اگر می خواهید دوری از او شما را آزار ندهد، به «فراموش كردن» رو نیاورید. چرا كه تلاش برای از بین بردن موضوعات ـ به خصوص موضوعات ناراحت كننده ـ تنها به انكار و سركوبی منجر می شود و می تواند تا پایان عمر ما را آزار دهد.


(سوگواری كنید)
اتفاقی را كه افتاده است را بپذیرید و حتی به خاطرش ناراحت باشید. این حق شماست كه برای از دست دادن فردی كه در زندگی تان تاثیرگذار بوده است، غمگین باشید. پس سعی كنید با تمام وجود این واقعیت را بپذیرید كه این رابطه تمام شده است و از این به بعد باید زندگی تان را بدون آن فرد سپری كنید.


(ریشه مشكل را پیدا كنید)
اگر سوگواری شما برای این از دست دادن بیش از اندازه طول كشیده است، باید به دنبال دلیل این اتفاق در خودتان بگردید. آن فرد چه ویژگی هایی داشت كه نمی توانید از او بگذرید و در آن رابطه چه چیزهایی را به دست می آورید كه نمی توانید از آنها بگذرید. در هر رابطه ای احتمال از دست رفتن هم هست. اما اگر شما یك نفر را نمی توانید فراموش كنید و خاطراتش را رها كنید باید برای خودتان به دنبال دلیل این اتفاق بگردید. احتمالاً‌ در این رابطه نیازی از شما ارضا می شده و تا به دنبال راهی تازه برای پاسخگویی به آن نیاز نگردید، نمی توانید برای زندگی تان قدم تازه ای بردارید.


(واقعیت را بپذیرید)
می توانید در مورد یك موضوع حرف نزنید یا بگویید بی اهمیت است، اما این تلاش مشكل شما را بیشتر می كند. اگر می خواهید از این مشكل رها شوید، باید به چیزی كه ناراحت كننده است بپردازید. از تلاش برای فكر نكردن به آن دست بردارید. همه آنچه كه در این رابطه گذشته است را بررسی كنید. از خود بپرسید «چه شد كه این فرد تا این اندازه روی من تاثیر گذاشت؟» چرا این موضوع شما را تا این حد رنجانده؟ چطور می توانید خودتان را تسكین دهید؟ چطور می توانید با نبودن آن فرد كنار بیایید و با وجود این از دست دادن، زندگی خوبی داشته باشید؟


(به نیازهایتان پاسخ دهید)
بعد از شناختن نیازهایی كه در آن رابطه ارضا می شدید، باید به دنبال راهی دیگر برای برطرف كردن آن نیازها بگردید. اگر آن نیازها واقعی بوده است، باید در جای دیگری راهی برای پاسخ گفتن به آنها را جستجو كنید و اگر كاذب بوده است، باید در خودتان دلیل این نیازهای غیر منطقی و تغییر را جستجو كنید.یادتان نرود كه باز هم از دست می دهیداین واقعیت را فراموش نكنید كه ما قرار است در جریان زندگی مان خیلی افراد را از دست بدهیم. انسان از زمانی كه به دنیا می آید تا زمانی كه از دنیا می رود، قرار است بسیاری از نزدیكانش را از دست بدهد و روند طبیعی زندگی است. اما اگر این روند، شما را بیش از اندازه عذاب می دهد، باید از خود بپرسید «چرا من نمی توانم این از دست دادن را فراموش كنم و از سوگواری بیرون بیایم؟» طبیعی است كه شما تا مدتی برای این فقدان ناراحت و پریشان باشید اما سوگواری طولانی مدت، آرام آرام تبدیل به افسردگی می شود و همه زندگی شما را در بر می گیرد.


(حس تان را زیر ذره بین بگذارید)
آیا بودن این فرد در زندگی تان، منفعتی را به دنبال داشته است؟ برای مثال با او به شما خوش می گذشته یا باعث می شده چیزی از او یاد بگیرید؟ اگر این منفعت منطقی باشد، می شود از آن گذشت و پاسخ آن نیاز منطقی را در جای دیگری پیدا كرد. اما اگر یك نیاز كاذب دلیل دلبستگی بیش از حد شما باشد، با هیچ چیز نمی توانید آن را جایگزین كنید. تنها راه شما این است كه در خودتان دلیل اصلی این دلبستگی را پیدا كنید و با برطرف كردن مشكلات خودتان، به این سوگواری هم پایان دهید. بعد از، از دست دادن یك رابطه عاطفی، كنار آمدن با دلایل منطقی آسان است. شما به راحتی می توانید جایگزین دیگری برای آنها پیدا كنید و به زندگی تان ادامه دهید. اما اگر دلایل احساسی و نادرست شما را به این رابطه پیوند زده باشد، بیرون آمدن از آن كار آسانی نیست. اگر می خواهید بدانید دلبستگی تان به این ارتباط منطقی است یا به دلیل ناتوانی های خودتان در آن ماندگار شده اید، به سوالاتی كه در این مطلب آورده ام، پاسخ دهید.


(حس تان راست می گوید؟)
اگر می خواهید بدانید كجای كارید و تا چه اندازه رابطه تان با طرفتان منطقی است، به سوالات زیر پاسخ دهید. این تست كوچك به شما می گوید كه به خاطر منطق احساس عاشقی می كنید یا دلایل نادرستی شما را وادار به عاشق بودن می كنند، پس صادق باشید و بدون خودسانسوری پاسخ دهید. 


ـ به من احساس امنیت می دهدخیالم از این رابطه راحت است و دلم را نمی لرزاند. وقتی مشكلی برایم پیش می آید، از اینكه او حامی من است دلگرم می شوم.
بله -
خیر ـ
به او احساس خوبی دارم .به او علاقمند هستم. دلایل زیادی را برای این علاقه دارم و رفتارها و ویژگی های او برای ادامه رابطه به من انگیزه می دهند.
بله -
خیرـ
نیاز به احترامم را برطرف می كنم.خانواده، همكاران و دوستانم بدون مقاومت این رابطه را به رسمیت می شمارند و از بودن او در زندگی ام استقبال می كنند.
بله-
خیر ـ
به من توجه می كند.حواسش با من است و نمی گذارد در این رابطه تنهایی یا خلایی را احساس كنم. مرتب با من تماس می گیرد و از حالم با خبر می شود.
بله -
خیر ـ
حسش را در این رابطه درگیر می كند. تغییراتم را می فهمد و بدون آنكه بگویم، متوجه احساساتم می شود. با رفتارش می گوید به ظاهرم و شرایط روانی كه در آن قرار دارم توجه می كند.
بله -
خیر -

چه نمره ای می گیرید؟
اگر پاسخ شما به سوالات مثبت باشد، شما احساسی منطقی داشته اید و می توانید تك تك این احساس ها را در دنیای بیرون، بار دیگر به دست آورید. اما اگر پاسخ شما به ۳ سوال از ۵ سوال ذكر شده منفی است، ترس ها و كاستی های درون تان شما را تا این حد عذاب می دهند. پس در اولین فرصت، برای ترمیم خود آسیب دیده تان، با یك روانشناس مشورت كنید.


مرتبط با: مسائل فردی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic