apple id مشاوره خانواده - قوانین یك معذرت خواهی موثر
apple id مشاوره خانواده - قوانین یك معذرت خواهی موثر
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : جمعه 25 تیر 1395
نظرات
اشتباهاتی كه از نظر عاطفی در روابط خود مرتكب می شویم و آنها را پرده پوشی می كنیم، اغلب اثرات ماندگار و زیان آوری بر روابط ما با دیگران می گذارد. این خطاها به تدریج بر روی هم انباشته می شود و بعد از چند سال، رابطه ما را با دیگران سرد می كند و حتی می تواند موجب قطع رابطه با آنها شود. برای ایجاد تغییر در مناسباتی كه بر اثر اشتباهات عاطفی رو به نابودی است، باید واقعیت ها را درك كنیم و بپذیریم كه همواره بخشی از تقصیرات نیز به گردن خود ماست. برای ترمیم صدمات عاطفی كه در رابطه انسان ما بروز یافته است، باید تلاش كنیم كه ابتدا خطای خود را بیابیم و سپس آن را بپذیریم، اما مشكل این است كه هنوز عده بیشماری به آن درجه از مهارت عاطفی نرسیده اند كه صمیمانه از دیگران عذرخواهی كنند و موضع دفاعی به خود نگیرند. هنر ظریف اعتراف به اشتباه و طلب بخشش، آخرین مهارت سواد عاطفی است كه هر كسی باید به درستی آن را بیاموزد.

۱. عذرخواهی باید به شیوه ای درست بیان شود.

هر معذرت خواهی شامل دو بخش است: ۱. معذرت خواهی ۲. پاسخ آن.

برای آنكه معذرت خواهی موثر واقع شود، باید به طور كامل و درست بیان شود، مورد تعمق قرار گیرد و در آخر به آن پاسخ داده شود. وقتی كسی دیگری را آزرده می سازد و سپس به شیوه ای سطحی عذرخواهی می كند و عذرخواهی او مورد پذیرش نیز واقع می شود، علاوه بر اینكه عملكردی موثر به تصویر كشیده نمی شود، ممكن است اثرات زیان بار آن برای همیشه باقی بماند و در طولانی مدت، رابطه را به سوی قهقرا بكشاند و این نوع عذرخواهی، هیچ نتیجه مثبت و سازنده ای به بار نیاورد. بنابراین پذیرش معذرت خواهی نباید به سرعت و بدون تامل و تعمق صورت گیرد.


۲. معذرت خواهی زمانی موثر واقع می شود كه عمل اشتباه فرد در آن كاملاً مشخص شود. بعضی اوقات مردم به خاطر عملی كه چندان مشكل آفرین نبوده به عذرخواهی می پردازند و عامل اصلی رنجش را فراموش می كنند. لازم است هر مشكلی دقیقاً و با موشكافی مورد تحلیل قرار گیرد تا معذرت خواهی به خاطر اصل عمل (نه ظاهر آن) انجام پذیرد.


۳. در هنگام معذرت خواهی از عمل اشتباه خود، باید از شدت تاثیر آن بر دیگران آگاه باشیم. اگر میزان ناراحتی و رنجش افراد از عملكرد دیگران را به سه بخش «خفیف، متوسط و شدید» تقسیم كنیم، لازم است میزان عذرخواهی ما دقیقاً متناسب با میزان یا درجه رنجش طرف مقابل باشد.


دو اشتباه رایج در عذرخواهی و پذیرش آن

۱. بسنده كردن به یك عذرخواهی لفظی ساده

به كار بردن كلماتی مانند «ببخشید»، «معذرت می خواهم» یا «وای؛ اشتباه كردم» و غیره، به هیچ وجه عذرخواهی واقعی محسوب نمی شود. این نوع عذرخواهی ها شاید در زمانی كه ناخواسته به كسی تنه می زنیم یا به میان حرف كسی می پریم مثمرثمر باشد، اما در موارد دیگری كه احساسات طرف مقابل را عمیقاً جریحه دار كرده ایم، به هیچ وجه موثر نیستند.


معذرت خواهی صحیح و موثر آن است كه به كسی كه سبب ایجاد رنجش یا كدورت در قلب او شده ایم، پاسخی عاطفی، همدلانه و از صمیم قلب بدهیم. در واقع معذرت خواهی باید از ته قلب و برای رفتار خاصی باشد كه انجام داده ایم؛ وگرنه بی معنا و بی اثر خواهد بود. اگر به دنبال معذرت خواهی، رفتار شخص تغییر نكند، ثمری به بار نخواهد آورد.


۲. سریع بخشیدن

این مورد مربوط به زمانی است كه طرف مقابل مرتكب اشتباه شده و شما قرار است او را ببخشید. در این قسمت درباره این موضوع بحث می كنیم كه سریع بخشیدن افراد، دقیقاً به همان اندازه خطرناك است كه نبخشیدن شان، زیرا اگر عذرخواهی دیگران را بدون هیچ واكنشی فوراً بپذیرید در روابط عاطفی خود با او به هیچ گونه تغییر مثبت یا بهبود عاطفی دست نمی یابید. از این گذشته اگر كسی به خاطر عمل خطایی كه مرتكب شده با یك عذرخواهی ساده و سرسری از كنار رنجش شما بگذرد و شما هم بگویید كه «اشكالی ندارد»، ناراحتی و دلخوری همچنان در دلتان باقی می ماند؛ هر چند كه به ظاهر اوضاع آرام به نظر می رسد. نكته قابل تامل ماجرا آنجاست كه این رنجش و دلخوری باقی مانده در قلب شما، همان آتش زیر خاكستری خواهد بود كه بالاخره رابطه شما را تباه خواهد كرد.سواد عاطفی به شما می گوید كه باید به جای سریع بخشیدن افراد، راجع به آن فكر كنید و ببینید آیا از نظر روحی و عاطفی قادرید طرف مقابل را ببخشید و عذرخواهی اش را قبول كنید یا خیر. انتخاب با شماست و هیچ اجباری در كار نیست. اگر فكر می كنید عذرخواهی او از صمیم قلب و واقعی نیست، آن را رد كنید. هیچ اشكالی ندارد اگر با خودتان صادق باشید و به طرف مقابل بگویید كه به عذرخواهی بیشتری نیاز دارید و یا هنوز نمی توانید او را ببخشید و به زمان بیشتری نیاز دارید.


به هر حال آنچه در مبحث عذرخواهی و پذیرش آن مورد اهمیت است، توجه به این نكته است كه اگر عذرخواهی ما از دیگران یا عذرخواهی دیگران از ما سبب بهتر شدن احساس ما نشود، ابراز یا پذیرفتن آن بی فایده است!
به هر حال در رابطه انسانی مبتنی بر سواد عاطفی، موضوع عذرخواهی و پذیرش آن از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا به محض آنكه افراد در مقوله عذرخواهی و پذیرش آن به دانشی صحیح دست یابند، به منبع قدرت و سلامتی روان تبدیل می شوند. در واقع وقتی كه عواطف و احساسات خود را به طور شفاف بشناسیم، به طور كامل آن را ابراز كنیم و احساسات دیگران را نیز همچون احساسات خودمان مهم بدانیم، آنگاه زندگی تحرك بیشتری می گیرد و لذت بخش تر می شود.


مرتبط با: مسائل فردی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
یکشنبه 27 تیر 1395 02:16 ب.ظ
آقای کارگر سایت خیلی خوبی دارید..
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات