apple id مشاوره خانواده - ویژگی های عشق
apple id مشاوره خانواده - ویژگی های عشق
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : دوشنبه 21 تیر 1395
نظرات
حس عجیبی داری، قلبت تند و تند می زند، نفست بند می آید و سرخ می شوی، بی قراری، مدام موبایلت را چك می كنی، همیشه به ساعت نگاه می كنی، حتی نمی دانی منتظر چه هستی، دچار وسواس فكری شده ای، به فكر هماهنگ كردن رنگ لباس هایت افتاده ای و سعی می كنی بیش از پیش خوش تیپ و آراسته به محل دیدار برسی و هزار ویژگی دیگر كه خودت بهتر می دانی یا شاید فقط تو آنها را تجربه كرده باشی. به هر حال فرقی نمی كند، یكی یا همه این حالت ها را داشته باشی. هر كدام از این حالت ها را داشته باشی، دیگر كار از كار گذشته و عاشق شده ای، اشتباه نكن، چیز بدی نیست. آنقدرها هم اوضاع تو خراب نیست، فقط عاشق شده ای. اما شاید این عشق بدجوری چشم و گوش تو را بسته باشد؛ شاید هم درست به هدف زده ای و همسفر زندگی ات را یافته ای.

عشق در یك نگاه!
ریشه كلمه عشق از نام گیاه عشقه گرفته شده است. این گیاه دور درخت ها می پیچد و از آن بالا می رود، بنابراین این كلمه به نوعی مفهوم چسبندگی و جدا نشدن از معشوق را تداعی می كند و به طور كلی همیشه همان مفهوم هیجان یا شور را به دنبال دارد. در عرفان و ادبیات هم عشق بر دو نوع حقیقی یا همان عرفانی و آسمانی و مجازی یا همان زمینی تقسیم بندی می شود.


رابطه عشق و انتخاب
عشق سالم در كنار یك انتخاب صحیح معنا می یابد. اگر ما نسبت به انتخاب خود حس خوبی نداشته باشیم، حتی اگر شخصیت ما و طرف مقابل ما از نظر روانی صحیح و سالم باشد، اما اگر انتخاب صحیح نباشد، رابطه عاشقانه به سمت و سویی ناسالم می رود و نارضایتی را به دنبال دارد. بنابراین اگر از نظر شخصیتی پتانسیل عشق وزیدن را داشته باشیم، اما انتخاب معشوق مناسب نباشد عشق به سوی شكوفایی پیش نمی رود، چرا كه دو فرد می توانند هر دو به طور مستقل انسان های خوبی باشند، اما برای هم همسر یا دوست خوبی نباشند. بر همین اساس نباید تنها ببینیم طرف مقابل ما چقدر خوب است،‌ بلكه باید دید چقدر مناسب ماست.


رابطه های متناسب!
تناسب ظاهری، یكی از انواع تناسب ها در رابطه است. دو نفر یك رابطه نباید از نظر ظاهری تفاوت چندانی داشته باشند و باید به اصطلاح به دل هم بنشینند و رضایت نسبی از ظاهر طرف مقابل وجود داشته باشد. تناسب شخصیتی دیگر ویژگی ضروری است. بر همین اساس دو طرف یك رابطه نباید شخصیت های بسیار متفاوتی داشته و از نظر نوع تفكر خیلی با یكدیگر متفاوت باشند. همچنین باید در یك رابطه تناسب ارزشی نیز وجود داشته باشد. اعتقاد و ارزش های محكم یك طرف و بی اعتقادی و پایبند نبودن به یكسری ارزش ها از طرف دیگر، سبب می شود انتخاب صحیحی صورت نگیرد و در نتیجه عشق ناسالمی در این میان شكل بگیرد.


عشق یا چسبندگی؟!
متاسفانه بسیاری از عشق هایی كه در اطراف خود می بینیم، عشق های ناسالم و غیراستاندارد هستند و نام عشق حقیقی را نمی توان بر آنها گذاشت؛ چرا كه در حقیقت به نوعی چسبندگی به طرف مقابل، وابستگی و به نوعی اعتیاد به داشتن رابطه عاطفی با جنس مخالف به دلیل كمبودهای درونی و گره های شخصی است كه سبب می شود انسان ها وارد رابطه ای ناسالم شوند. در حقیقت افراد از ترس آنكه تنها بمانند، نخستین فردی را كه سر راه خود می بینند، می پذیرند. اما در حقیقت این مسئله تنها براساس ترس آن است و هیجان مثبت و از روی لذت نیست. گاهی نیز افراد یك رابطه اشتباه یا شكست عاطفی را تجربه می كنند و می اندیشند با تجربه ای كه كسب كرده اند، انتخاب بعدی آنها متفاوت خواهد بود، اما باز هم در دام یك رابطه ناسالم می افتند، چرا كه دلیل اشتباهات خود را در رابطه قبلی درك نكرده و در پی برطرف كردن آنها نبوده اند. برای مثال اگر فردی در رابطه هایش احساس ناامنی داشته باشد، یا از جدایی بترسد تا زمانی كه این مشكلات و گره های شخصی را حل نكند، نمی تواند رابطه سالمی را تجربه كند. به عبارت دیگر در چنین مواقعی آگاهی چندانی در رابطه نیست و هر یك از طرف های رابطه مشكلات شخصی خود را وارد رابطه عاشقانه خود كرده اند.


عشق یا ترس از جدایی ها...!
برخی دیگر از عشق های ناسالم در رابطه هایی كه از روی ترس ادامه می یابند، تجربه می شوند. برای مثال طرف مقابل عكس العمل های شدید عاطفی از خود نشان می دهد. حتی برای مسائل كوچكی مانند صحبت كردن معشوق خود با همكار جنس مخالفش. همچنین برای جلب ترحم ممكن است اقدام به خودكشی بكند و در چنین مواقعی اگر از خارج به رابطه آنها نگاه شود، به نظر می رسد آن فرد خیلی هم عاشق است؛ اما چنین نیست و شاید بتوان گفت این مسئله همان شور، هیجان یا جاذبه شدید هیجانی است كه ریشه هورمونی و كشش جنسی دارد و به اشتباه نام عشق را بر چنین حالتی گذاشته اند.


وقتی پای علم به محاسبات عشقی باز می شود!
افراد در آغاز رابطه بسیار به یكدیگر مشتاقند و هیچیك از عیب ها و نقش های همدیگر را نمی بینند به دلیل نوروترنسمیترهای مغزی یا انتقال دهنده های عصبی مغز است. در فاز نخست عشق كه به آن عشق دوپامینی گفته می شود سه انتقال دهنده عصبی به نام های دوپامین، نورآدرنالین و استیل كولین ترشح می شود. زمانی كه افراد تازه عاشق می شوند، هیجانات شدید است. تپش قلب، بی خوابی، بی اشتهایی، بالا رفتن انگیزه و انرژی، بی قراری، ترس از بی خبری از طرف مقابل، وسواس ذهنی برای پوشیدن بهترین لباس همگی به دلیل تغییراتی است كه در بیوشیمی مغز اتفاق می افتد. در حقیقت زمانی كه انسان عاشق می شود، میزان ترشح این سه انتقال دهنده عصبی در مغز افزایش می یابد. مغز حالت شیدایی دور از تعقل و مقایسه گری پیدا می كند و به اصطلاح می گویند چشمش نسبت به طرف مقابل كور شده است و به حرف اطرافیانش توجهی ندارد. اما این مسئله كه فرد تنها حسن های طرف مقابلش را می بیند، موقت است و هشت ماه تا یك سال ادامه دارد. پس از این مدت به تدریج سطح آن انتقال دهنده های مغزی كاهش می یابد و سبب می شود، فرد حقیقت ها را ببیند. در چنین مواقعی اگر انتخاب صحیحی صورت نگرفته باشد، بحران روابط شكل می گیرد و خودش را نشان می دهد. به عبارت دیگر به همان میزانی كه ترشح این سه انتقال دهنده كاهش می یابد، در فاز بعدی ترشح اكسی توسین، هورمون وصال و پیوند عاطفی، جای آن را می گیرد، بنابراین اگر انتخاب صحیح باشد در پی آن احساس امنیت می كنیم، شور و هیجان كمتر می شود، دو طرف به دیگر كارهای زندگی خود می رسند، اما از با هم بودن هم لذت می برند.


ریشه عشق های ناسالم كجاست؟
ریشه عشق ناسالم در كودكی و در روابط فرد با والدین و به ویژه مادر است. اگر در آن دوران نیازهای عاطفی فرد از سوی والدین ارضاء نشود، آن فرد در بزرگسالی و در روابط عاطفی اش با جنس مخالف آن عشق را جستجو می كند. فراموش نكنیم كه مادر همه دنیای كودك است و اگر آغوش او برای كودك آغوشی گرم و پر مهر و محبت باشد، آن كودك در بزرگسالی نیز همه دنیا را امن می بیند و در روابط خود احساس امنیت می كند؛ می تواند به دیگران اعتماد كند، شكاك نیست و از رفتن دیگران یا تنها بودن نمی ترسد. بنابراین در آغاز باید برای تحلیل رفتار فرد رابطه عاطفی اش، نوع ارتباط آن فرد را با مادرش بررسی كرد. البته اگر در این زمینه مشكلی وجود داشته باشد، با مشاوره و روان درمانی می توان آن را برطرف كرد.


معجزه عشق
عشق از آن جهت كه انسان ها را تغییر می دهد، معجره می كند. عشق به انسان نیرو می بخشد، انتقادپذیر می كند، خودخواهی و خودشیفتگی را كاهش می دهد، فرد را شادتر و با انگیزه تر می كند و حس مسئولیت پذیری اش افزایش می یابد. حس تعلق و امنیت دارد. نیاز به صمیمیت در او ارضاء و بانك نوازشی اش پر می شود. یعنی از یك سو توجه نشان می دهد و از سوی دیگر توجه می بیند.


ویژگی های عشق سالم
در عشق سالم رشد فردی وجود دارد، چرا كه دو طرف به یكدیگر فضایی برای رشد می دهند. احساس امنیت و پذیرفتن بی قید و شرط نیز از دیگر ویژگی های عشق سالم است. در این نوع عشق افراد به پیشرفت یكدیگر می اندیشند. همدیگر را برای رسیدن به آن پیشرفت ها تشویق می كنند و برای رسیدن به آرمان های شخصی به یكدیگر بال پرواز می دهند. در این نوع عشق اعتماد كامل، صداقت، تعهد و آزادی وجود دارد؛ در غیر این صورت وفاداری با محدود كردن طرف بی معنا است. در عشق سالم حسادت، تملك و ترس نیست. افراد در عشق سالم به یكدیگر توجه و از یكدیگر مراقبت می كنند. سعی در خوشحال كردن طرف مقابل دارند و بر همین اساس مهر و علاقه بر خشم و عصبانیت غلبه می كند. افراد در این نوع عشق قدردان یكدیگرند. مهارت های ارتباطی را بلد هستند. به جای سرزنش، تحقیر و انتقادگری بیشتر ویژگی های مثبت یكدیگر را می بینند. در این عشق، فرد از تنها ماندن نمی ترسد و دو طرف فارغ از حس تنهایی می خواهند در كنار هم رابطه ای عمیق را تجربه كنند. این نوع عشق پویاست و سطحی نیست و در نتیجه صمیمیت در این نوع عشق واقعی بوده و سطحی نیست. عشق سالم در حقیقت عشقی است كه فرد در آن رابطه احساس می كند خود حقیقی اش است. خود را سانسور نمی كند و در نتیجه نسبت به خود حس برتری دارد.


ویژگی های عشق ناسالم
به طور كلی می توان گفت عكس هر آنچه برای عشق سالم گفتم، ویژگی های عشق ناسالم است. این نوع عشق در حقیقت با احساس ترس همراه است، دو طرف به یكدیگر آزادی نمی دهند، احساس مالكیت، شك، كنترل گری، بی احترامی (كلامی/ فیزیكی)، بی توجهی، عصبانیت غیر قابل كنترل و گاهی منجر به درگیری فیزیكی در آن وجود دارد.


كشنده های عشق
در رابطه های عاشقانه از یكسری مسائل یا مشكلات به عنوان آفت یا كشنده های عشق یاد می شود. به عبارت دیگر مشكلات جنسی، افسردگی، اضطراب، ترس و حملات وحشت، ضربه های عشق پیشین و مشكلات حل نشده رابطه های قبلی بر عشق و رابطه عاشقانه اثر می گذارند. اما مشكل اصلی آنجاست كه افراد اغلب زمانی برای رفع چنین مسائلی به مشاور یا روان درمانگر مراجعه می كنند كه كار از كار گذشته و رابطه نابود شده است. مراجعه به موقع به یك روانشناس یا مشاور در این زمینه كمك موثری است و می تواند با كمك به حل مشكلات رابطه های قبلی و آموزش مهارت های ارتباطی دو طرف را در تجربه عشقی سالم یاری رساند.


تست كنید، سكته نكنید. آیا واقعاً عاشق هستید؟
اصولاً برای آنكه بهتر كسی را دوست بدارید و به او عشق بورزید، بهتر است در ابتدا ببینید آیا واقعاً عاشقش هستید یا تنها تصور كرده اید كه دلبسته طرف مقابل خود شده اید. اما اگر ۳۲ ویژگی زیر را در رفتار و منش خود دیدید، بدانید كه از صمیم قلب او را دوست دارید و عاشقش شده اید:

فكر كردن به او شادی و آرامش را برای شما به دنبال دارد.
در كنار او احساس امنیت می كنید.
با شنیدن صدای او ضربان قلب خود را در سینه حس می كنید.
راه رفتن در كنار او غرورآمیز است.
تحمل دوری اش را ندارید.
زندگی بدون او را حتی تصور هم نمی كنید.
بهترین لحظه ها برای توف لحظه هایی ست كه با او گذرانده ای.
هر كاری می كنی تا خوشحال شود.
به قول معروف «هر آنچه از جانب دوست رسد خوش است» برای همین هرچه به او تعلق دارد، برای شما خوشایند است.
برای هر دیداری لحظه شماری می كنید.
نوعی حس فداكاری برای شاد كردنش دارید.
علایق او را بر خود ترجیح می دهید.
حتی جهنم! اگر او باشد باز هم می روید.
احترام ویژه ای نزد شما دارد.
آرزوهای تو با آرزوهای او یكسان می شود.
سربلند و شاد می شوی وقتی محبوب و موفق و شاد است.
به قول شاعر «تو مو می بینی و من پیچش مو» چرا كه همه چوره به چشم شما زیباست.
تغییر می كنید و به راحتی سختی های زندگی را تحمل می كنید.
احساس خوش عاشقی، حتی لذت های كوچك زندگی را برایتان خوشایند می كند.
به زندگی امیدوارترید.
رسیدن به آرزوها ساده تر به نظر می رسد.
هیچ چیز ارزشمندتر از دیدن شادی او نیست.
هیچ عذابی سنگین تر از دیدن غمش نیست.
بهترین ها را برای او می خواهید.
بی قرار دیدار او هستید.
ناخودآگاه از او دفاع می كنید.
هر كاری می كنید تا رضایت را جلب كنید.
هنگام دیدار بی اختیار دست و پایت را گم می كنی.
نسبت به غرور، اعتبار، شهرت و... بی اعتنا می شوید.
به تمامی حرف هایش اعتماد دارید.
همیشه دل نگرانش هستید.
یاد چهره، صدا یا هر خاطره ای از او لبخند را مهمان لب های شما می كند.


درگوشی با دختر خانم ها
مردها عاشق چه دخترانی می شوند؟

ـ دخترانی كه طرف مقابل خود را به هیجان می آورند.
ـ دخترهای با عزت نفس و استقلال.
ـ دخترانی كه عشق خود را به مرد مورد علاقه شان اثبات می كنند.
ـ دخترانی كه بهترین ها را برای همسر خود می خواهند.


دخترهایی كه پسرها از آنها فراری اند

ـ دختران توجه طلب
ـ دختران همیشه مادر
ـ دختران سریش!
ـ دختران شكاك
ـ دختران مردنما
ـ دختران بدلباس
ـ دختران بچه مامانی!
ـ آنها كه قیاس می كنند
ـ غرغروها!
ـ زنانی كه همیشه فرزندان شان را به همسران شان ترجیح می دهند.


شناسایی مرد عاشق

ـ مرد عاشق در بهترین شكل ظاهری، مقابل طرف خود حاضر می شود. 
ـ خودخواهی ها را كنار می گذارد و به دیگران توجه می كند.
ـ تا آنجا كه می تواند برای طرف مقابل از خودش مایه می گذارد.
ـ سعی می كند زندگی طرف مقابل را متحول كند.
ـ از عشق خود محافظت می كند.


۱+۱۲ راز عاشقانه كه خانم ها باید بدانند

ـ مردها سكوت را دوست دارند.
ـ به طور متوسط مردان در روز ۱۴ هزار كلمه حرف می زنند.
ـ آقایان در سكوت و تنهایی به حل مشكلات اقدام می كنند.
ـ مردان شنونده خوبی نیستند.
ـ آقایان كمتر تشریفاتی هستند.
ـ مردان كلی نگرند.
ـ آقایان هدف گرا هستند.
ـ مردان از راه چشم عاشق می شوند.
ـ مردها به رابطه دو طرفه و ابراز محبت توجه دارند.
ـ آقایان بیشتر به آینده توجه می كنند.
ـ آقایان در جوانی خودخواه و در پیری مهربان می شوند.
ـ مردان به مسائل مالی به صورت جاری و دینامیك نگاه می كنند.
ـ مردان كودكان شان را برای استقلال و مقابله با خطر و سختی ها آماده می سازند.


۱+۱۲ راز عاشقانه كه مردها باید بدانند

ـ زن ها به گفتگو علاقمند هستند.
ـ زنان به طور متوسط در روز ۲۶ هزار كلمه حرف می زنند.
ـ خانم ها با گفتگو مشكلات خود را حل می كنند.
ـ زنان شنونده خوبی هستند.
ـ خانم ها تشریفات را دوست دارند.
ـ زنان جزئی نگرند.
ـ خانم ها رابطه گرا هستند.
ـ زنان از راه گوش عشق خود را انتخاب می كنند.
ـ زنان به احساس عشق عنایت بیشتری دارند.
ـ زنان بیشتر در گذشته سیر می كنند.
ـ خانم ها در جوانی مهربان و در پیری خودخواه می شوند.
ـ زنان مسائل مالی را به صورت ایستا در نظر می آورند.
ـ زنان سعی دارند كه كودكان شان همواره راضی و راحت باشند.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پنجشنبه 24 تیر 1395 05:28 ب.ظ
بسیار عالی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic