apple id مشاوره خانواده - مشورت آری، دخالت نه
apple id مشاوره خانواده - مشورت آری، دخالت نه
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : دوشنبه 21 تیر 1395
نظرات
تصمیم گیری در زندگی مشترك باید به گونه ای باشد كه سود و زیان هر دو نفر در نظر گرفته شود. بنابراین باید با همفكری و رضایت طرفین باشد. اگر تصمیم گیری در زندگی مشترك در مورد مسائل خرد و روزمره زندگی و یا در مورد مسائل اضطراری و خاصی كه ناگهان با آن مواجه می شویم باشد می توان به نحوی از كنار آن گذشت و پیامدهای آن را پذیرفت اما زمانی كه پای مسائل كلان و اساسی در زندگی مشترك به میان می آید اما و اگرهای فراوانی پیش می آید. زوجین باید تصمیمی بگیرند كه منافع و خواسته های هر دو طرف تامین شده و در نهایت سبب حفظ آسایش و آرامش زندگی مشترك شان شود.

تصمیم گیرنده چه كسی است؟
كسانی كه به بلوغ فكری و اجتماعی رسیده اند معمولاً ترجیح می دهند خود در زندگی تصمیم گیرنده باشند و احتمال خیلی كمی وجود دارد كه به دیگران اجازه دخالت در تصمیمات خود را بدهند. در تصمیم های خانوادگی كه زندگی دو یا چند نفر تحت الشعاع قرار می گیرد، تصمیم نهایی را باید كسانی بگیرند كه بیشترین سهم را در آن موضوع دارند. گاهی زوج های جوان به دلیل تجربه كمی كه دارند در مورد تصمیم های بزرگ زندگی شان دچار تردید می شوند و مدام نگران این هستند كه مبادا اشتباه كنند. نكته مهم مشاركت و همفكری دو طرف است. باید پذیرفت كه هركس از دیدگاه خود به ماجرا می نگرد و با صحبت كردن در مورد موضوع مورد بحث و شنیدن نظرات یكدیگر می توان به یك نقطه مشترك كه هم سنجیده است و هم مورد توافق طرفین، دست پیدا كرد.


نقش تجارب گذشته
استفاده از تجارب پیشین همیشه سبب تسهیل و تسریع در تصمیم گیری است و باعث می شود اگر در گذشته اشتباهی داشته ایم آن را به خاطر بیاوریم و از بروز مجدد آن اجتناب كنیم.


مشورت آری، دخالت نه
اگر در مورد مسائل مهمی مانند بچه دار شدن، انتخاب شغل و یا خرید خانه دچار تردید شدیم، استفاده از تجارب بزرگترها كمك كننده است. از طرفی دیگر در مورد مسائل خاصی مانند تغییر محل زندگی و یا سرمایه گذاری نیاز به تصمیم گیری داریم می توانیم از كسانی كه در این زمینه تحصیلات آكادمیك و یا تجربه كاری دارند مشورت بخواهیم. به هر صورت آنها تجربه هایی در زندگی داشته اند كه زوج های جوان هنوز به آن مرحله نرسیده اند اما بهتر است از نظرات آنها صرفاً به عنوان مشورت و همفكری استفاده كنید و تصمیم نهایی را به همراه همسرتان بگیرید.


دخالت را با مهربانی پاسخ دهید
بیشتر پدر و مادرها حتی زمانی كه مشغول دخالت و نظر دادن هستند تصور می كنند دارند با همفكری به ما كمك می كنند. شاید متوجه نباشند كه این موضوع ممكن است باعث رنجش فرزندان شان شود. در این صورت بهتر است به جای موضع گرفتن در برابر آنها به شیوه ای كاملاً دوستانه و محترمانه به آنها بگوییم كه با وجود تمام ارزش و احترامی كه برای تجارب آنها قائلیم اجازه دهند خودمان راجع به زندگی و آینده مان تصمیم بگیریم.


اسم این دخالت است یا مشورت؟
فرزندان به دلیل جوانی و خامی ممكن است گاهی در زندگی دچار اشتباه شوند و تصمیماتی بگیرند كه از نظر بزرگترها درست و سنجیده نباشد. به هر حال آنها در حال گذراندن روزهایی هستند كه خودتان هم آنها را پشت سر گذاشته اید. پس بهتر است به آنها اجازه دهید كه به كمك یكدیگر از پس مشكلات شان بر بیایند.
تا زمانی كه از شما مشورت نخواستند نظر ندهید. زیرا نظر دادن بدون درخواست با هر نیتی كه باشد حكم دخالت پیدا می كند و ارزشش را از دست می دهد.


اگر هم زمانی احساس كردید كه بهتر است در مورد مسئله خاصی حتماً به آنها مشورت و همفكری بدهید این كار را بسیار دوستانه و مانند یك مشاور انجام دهید، نه یك بزرگتر.


آنها نباید احساس كنند كه به دلیل حقی كه به گردن شان دارید باید توصیه شما را گوش كنند.


اگر هم به هر دلیلی نظرتان را اعمال نكردند از آنها ناراحت نشوید؛ دلیل ندارد كه یك پیشنهاد هر قدر هم كه خوب به نظر برسد حتماً پذیرفته شود.


مرتبط با: خانواده ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات