apple id مشاوره خانواده - احساس خوشبختی چیست؟
apple id مشاوره خانواده - احساس خوشبختی چیست؟
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : دوشنبه 21 تیر 1395
نظرات
ما همان گونه احساس می كنیم كه می اندیشیم. انسان ها انتخاب می كنند كه خوشبخت باشند. در واقع ما خودمان تصمیم می گیریم كه خوشبخت باشیم یا نباشیم. ممكن است مطالب مذكور به نظر برخی بعید باشد ولی انسان ها می توانند با تغییر دادن طرز فكر خود، زندگی خود را تغییر دهند. افرادی كه مسئولیت كارهای خود را می پذیرند یاد می گیرند كه چگونه زندگی سعادتمندی داشته باشند. پس فكر ما نه تنها بر احساس ما، بلكه بر تمام زندگی ما تاثیر می گذارد.

آیا خوشبختی فقط یك احساس است؟ یا واقعاً وجود دارد و به درستی حس می شود!
گروهی از افراد جامعه یك احساس كاذب خوشبختی دارند و دائماً تظاهر به خوشبختی می كنند و رفتارهایی ساختگی، با چهره ای متفاوت از زندگی واقعی خود به نمایش می گذارند. این گروه از افراد خود را فریب می دهند و در واقعیت از شرایط موجود در زندگی خود بسیار رنج می برند و در مقابل گروهی دیگر در واقع خوشبخت هستند، زندگی مناسبی دارند، سالم هستند و در شرایط مطلوبی به لحاظ مختلف به سر می برند، اما اینها را كافی نمی دانند و دائم به دنبال دلایلی هستند كه خوشبختی خود را نفی كنند!


خوشبخت واقعی چه كسی است؟
انسان ها باید خود را افرادی صاحب اختیار و تصمیم گیرنده بدانند و كنترل زندگی معنوی خود را در اختیار گرفته، بتوانند انتخاب كنند، بدین معنا كه هر گونه بخواهند فكر كنند نه اینكه هر گونه فكر می كنند تسلیم آن شوند و با توجه به استعدادها و توانایی هایی كه دارند به این باور واقعی برسند كه می توانند هر گونه كه بخواهند فكر كنند. زیرا افكار ما ارتباط مستقیمی با احساس ما دارند.


اگر این افكار مطلوب و مثبت باشند، احساس خوشبختی در ما ایجاد می شود،‌ اما اگر افكارمان نامطلوب و منفی باشند، طبیعی است كه احتمال اینكه ما خود را خوشبخت بدانیم كاهش پیدا می كند. 
افكار منفی و آزاردهنده، آرامش انسان را به مخاطره می اندازد و اگر انسان بتواند آن افكار منفی و مزاحم را از روح و روان خود بزداید، طعم واقعی آرامش را خواهد چشید.


اما اگر به افكار منفی خود اهمیت دهد،‌‌آنها را می پذیرد و با آن افكار رنج آور زندگی می كند و اگر سعی در پاكسازی آن نكند، دائم آنها را رشد و پرورش خواهد داد و لحظه های زیبای زندگی خود را با آن افكار آسیب زا از بین خواهد برد.


چه عواملی سبب به وجود آمدن افكار منفی در ما می شوند؟!
مهمترین عامل موجود در این میان، ضعف قوای روانی و جسمانی است. همچنین نیاز به حضور در موقعیت های مهم و حساس در زندگی مانند مسئولیت های مهم، تصمیم گیری مهم، سخنرانی، مصاحبه و امتحان، اهمیت و عشق ورزی افراطی برای كسی یا چیزی یا شرایطی دز زندگی، وجود بیماری ها در خود و اطرافیان مان، ترس هایی كه از آنها آگاه یا غافل هستیم، به خصوص ترس از دست دادن عزیزان و ترس از دست دادن سلامتی یا موقعیت ها كه مهمترین نوع ترس ها هستند، وجود شرایط تنش زای مداوم در زندگی، حوادث غیر قابل كنترل، مشكلات اطرافیان، وجود افراد خیلی محتاط یا ترسو در زندگی، شخصیت وسواسی یا وابسته داشتن، اعتماد به نفس پایین و دیگر مواردی از این قبیل سبب به وجود آمدن افكار منفی می شوند و زمانی كه تفكر منفی در ذهن افراد غلبه كند، احساس خوشبختی رنگ واقعی خود را در زندگی از دست خواهد داد. 


افرادی كه دائماً در حال افسوس خوردن به گذشته های دور و نزدیك هستند و نگران آینده های نامعلوم و نامشخص، به طوری كه این حالات آنها، لذت زمان حال را می گیرد، نمی توانند طعم و لذت خوشبختی را درك كنند.
اغلب انسان ها در جستجوی چیزهایی هستند كه ندارند و هر انسانی از خلاء نداشته ای در رنج است و این همان نداشتن احساس خوشبختی است كه برخی از افراد در حسرت آن می مانند و در حال بد به سر می برند. حال این خلا می تواند مادی باشد یا معنوی، دست یافتنی باشد یا خیر، در واقع داشته های خود را محبوس می كنند و از نداشته های خود دائماً غصه می خورند.


انسان های ضعیف النفس هر چند كه دارایی های چشمگیری هم داشته باشند، خوشبخت نیستند. كسانی كه از داشته هایشان استفاده نمی برند بی نواترین ها هستند. كسانی كه در زمان حال زندگی می كنند و لحظات خود را در اندوه گذشته و اضطراب آینده سپری نمی كنند خوشبخت هستند. 


انسان هایی كه به لحاظ روانی توانمند هستند و روح بلند و غنی دارند، خوشبخت های واقعی هستند. انسان هایی كه در حسرت نداشته هایشان، لحظات شیرین زندگی شان را تباه نمی كنند، خوشبخت هستند. كسانی كه از حداقل امكانات موجود در زندگی شان حداكثر استفاده و لذت را می برند، خوشبخت هستند. هر چه را كه بخواهیم، همان چیز خواهان ما می شود و هر چه مطلوب ما باشد، همان چیز خواسته ما است. افكار ما زندگی مان را شكل می بخشد، به هر چیزی كه بیندیشیم به آن دست می یابیم. 


هر بذر اندیشه كه در ذهن ایجاد می شود، هم جنس خود را تولید كرده و بارور می كند. اندیشه های نیك، اعمال نیك را تولید می كند و اندیشه های نامناسب، اعمال نامناسب را بارور خواهد كرد. در واقع شكست اساساً ثمره اندیشیدن به شكست است و موفقیت اساساً ثمره اندیشیدن به پیروزی است. در نهایت نتیجه می گیریم: بیماری های موجود در افراد، نمایانگر بی قراری و ناآرامی ذهن انسان است و هر گونه بیماری در جسم و روح، نشانگر نوعی ناپاكی در ذهن است. پس هرگز به علت پاكی و خوبی ها بیمار می شوید. امید است ناپاكی ها و بیقراری ها را از ذهن خود پاك كنیم تا سلامتی و آرامش به سراغ مان بیاید و لذت خوشبختی را با سلامتی و آرامش واقعی احساس كنیم.


مرتبط با: مسائل فردی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic