apple id مشاوره خانواده - همسر آزاری
apple id مشاوره خانواده - همسر آزاری
 
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد کارگر
تاریخ : شنبه 19 تیر 1395
نظرات
برای اینكه نام تان در فهرست همسر آزارها جا بگیرد، نیازی نیست كه شریك زندگی تان را كتك بزنید و چماق به دست بالای سرش بایستید. گاهی انجام رفتارهای ساده ای كه خودتان هم از كودكی با آنها بزرگ شده اید یا در میان آدم های دور و برتان دیده اید، می تواند شما را به داشتن رفتارهای خشونت آمیز متهم كند. می خواهید از قالب های كلیشه ای كه خیلی از زوج ها براساس آن رفتار می كنند بیرون بیایید و سلامت زندگی مشترك تان را بالاتر ببرید؟ پس این زنگ خطرها را بشناسید. اگر شما این نشانه ها را در ارتباط تان بروز می دهید ، باید بگوییم كه از همسرتان سوء استفاده می كنید و به همسر آزاری مبتلا هستید.

برای هم اسم می گذارید؟
همسرتان را با واژه هایی مثل «كدو» یا «لاك پشت» صدا می كنید و ایرادهای او را با نسبت دادنش به یك موجود زنده به رخش می كشید؟گذاشتن اسم به دلیل تحقیر یا نسبت دادن یك ویژگی ناپسند روی شریك زندگی تان، می تواند یكی از نشانه های این رفتار باشد. درست است كه روانشناسان هم توصیه می كنند در یك رابطه عاشقانه ، یك اسم لطیف و عاشقانه را برای همسرتان انتخاب كنید و هر از گاهی با آن واژه صدایش كنید اما اسم های تحقیر كننده هرگز در این گروه جا نمی گیرد. عاشق هایی كه خشونت كلامی را در رفتارشان بروز می دهند به جای انتقاد از همسرشان ویژگی های او را به شكلی تحقیر كننده بیان می كنند و مثل یك برچسب آن را روی همسرشان می چسبانند. مهم نیست كه این واژه ها با آرامش و خنده به زبان بیاید یا با یك لحن تند. این صفت ها در هر شرایطی كه ادا شوند، به ارتباط شما آسیب می رسانند. اگر می خواهید دست از این خشونت بردارید در مورد ویژگی های منفی همسرتان با او صحبت كنید و به جای اسم گذاری روی او، با هم برای محو كردن این ویژگی ها تلاش كنید.


رئیس زندگی شما هستید؟
به دلیل اینكه اتومبیل یا خانه به نام شما باشد یا پس اندازتان در حساب شما قرار داشته باشد، با همسرتان بحث می كنید و دوست دارید كنترل تمام دارایی ها یا تصمیم گیری های زندگی مشترك تان در دست شما باشد؟
اگر شما به مشترك بودن این زندگی اعتقادی ندارید و گمان می كنید همسرتان با دادن تمام این اختیارات و دارایی ها به شما، عشقش را نشان می دهد، خشونت رفتاری اساس زندگی مشترك شماست. زندگی با چاشنی خشونت رفتاری، اقتدار شما را در این رابطه بیشتر نمی كند بلكه قدرت كاذبی را برایتان می سازد كه ممكن است با ساده ترین اتفاق از دست برود. فراموش نكنید یك رابطه عاشقانه، میدان قدرت نمایی نیست.


داد می زنید و فحش می دهید؟
از خانه مادر شوهرتان برگشته اید و به دلیل دخالتی كه در تصمیم گیری های خانوادگی تان كرده اند با همسرتان كلنجار می روید؟ وقتی شما را با توضیحاتش قانع نمی كند صدایتان را بالا می برید و اگر دعوا خیلی جدی شود و خانواده او مقصر اختلاف شما باشند به ناسزا یا نفرین كردن متوسل می شوید؟حتی در بدترین لحظات هم نباید بگذارید منطق از ارتباط شما فراری شود و خشونت كلامی یا رفتاری جایش را بگیرد. ناسزا گفتن، داد زدن و به كرسی نشاندن حرف با ترساندن همسرتان هم در گرو رفتارهای خشونت آمیز جا می گیرد. مهم نیست كه حق تا چه اندازه با شماست. از همان لحظه ای كه رفتار شما از دایره منطق خارج می شود، دیگر حق با شما نیست.


او را قربانی می كنید
وقتی همسرتان از شما در مورد پول زیادی كه برای خریدن چند لباس صرف كرده اید، سوال می كند، او را به عنوان مقصر معرفی می كنید و می گویید «اگر حرصم را در نمی آوردی و اگر مرا این همه تنها نمی گذاشتی این كار را نمی كردم؟»
مقصر جلوه دادن همسرتان به دلیل رفتاری كه انجام داده اید یا اعلام اینكه رفتار من واكنشی به كارهای تو بود، در گروه خشونت رفتاری جا می گیرد. هرگز برای پوشاندن اشتباهات تان، كاستی ها و اشتباهات همسرتان را به رخش نكشید و نگویید اگر تو این عیب ها را نداشتی، من هم انسان كاملی می شدم. اگر قرار است با هم زندگی كنید، بهتر است همدیگر را با تمام كاستی هایتان بپذیرید و به جای ساختن یك چماق از آنها با همكاری هم برای تغییر دادن شان تلاش كنید.


با چشم غره او را از كاری منصرف می كنید؟
همسرتان در مهمانی مشغول صحبت است و شما احساس می كنید كه نباید آن حرف را بیان كند. احتمالاً اولین راهی كه برای متوجه كردن او امتحان می كنید، چشم غره رفتن یا زدن پا به پای اوست.
اگر شما با چشم غره یا تهدید كردن غیر كلامی همسرتان، او را از انجام دادن یك كار یا گفتن یك حرف منصرف می كنید، شما یك همسر آزار هستید. بسیاری از ما از كودكی با چنین رفتارهایی بزرگ شده ایم و این رفتار را از همكارمان گرفته تا فرزندمان، به همه تحویل می دهیم. اما وقت آن است كه بدانیم این حركت غیر كلامی در گروه خشونت رفتاری جا می گیرند و با حضورشان می توانند به زندگی مشترك و روابط اجتماعی ما آسیب برسانند.


بار زندگی را روی دوش او می اندازید؟
همسرتان را به عنوان ماشین پولسازی می بینید و تا زمانی به او و توانایی هایش اطمینان دارید كه رفاهی كه انتظار دارید را برایتان به وجود بیاورد؟ یا اینكه چون شما خرج زندگی را می دهید انتظار دارید كارهای خانه را بدون كم و كاست انجام دهد و در زندگی تان قانون های سفت و سختی را به عنوان «وظیفه ات است» تعریف می كنید؟نادیده گرفتن توانایی ها و شرایط همسرتان و داشتن انتظارات نامعقول از او نشانه همسر آزاری است. اگر انگیزه شما برای ازدواج یا داشتن رفتار مناسب با همسرتان، درآمدی است كه به خانه می آورد یا اگر به دلیل توانایی همسرتان در نظافت منزل با آشپزی او را سرزنش می كنید و با دیگران مقایسه می كنید، شما یك همسرآزار هستید.


مدام تهدید می كنید؟
كلمه اگر «در زندگی شما نقش اساسی را بازی می كند؟ مدام برای همسرتان خط و نشان می كشید و جملاتی از این قبیل را همراه با چاشنی تهدید به زبان می آورید؟ «اگر تا این ساعت خانه نباشی»، «اگر فلان خرج را برای خانه نكنی»، « اگر امروز به این مهمانی نرویم»، « اگر با فلانی صمیمی شوی» و... .حتی اگر چنین ادعاهایی را به شوخی بیان كنید، شما یك همسر آزار هستد. هر نوع تهدیدی كه به تغییر رفتار همسرتان تبدیل شود، گرچه شما را به خواسته تان می رساند، اما در نهایت به زیان ارتباط تان تمام می شود. شما حق ندارید برای تغییر دادن رفتار او به مقابله به مثل تهدیدش كنید یا او را از برخوردی كه با خانواده اش خواهید كرد، بترسانید.


با او معامله می كنید؟
همسرتان از شما می خواهد لحظه سال تحویل را در كنار خانواده اش بگذرانید و شما گرچه دوست دارید در آن زمان در كنار خانواده خود باشید اما گمان می كنید، می توانید از این نمد، قبایی برای خود ببافید. پس در مقابل لطفی كه به همسرتان می كنید، از او برای رفتن به سفری كه دوست دارید یا خرید چیزی كه می خواهید قول می گیرید.باجگیری و معامله كردن در زندگی مشترك هم نوعی خشونت رفتاری است. اگر شما یك همسرآزار باشید، به هر خواسته او به چشم فرصتی برای رسیدن به خواسته هایتان نگاه می كنید اما مراقب باشید و فراموش نكنید كه زندگی میدان رقابت نیست. اگر شما با همسرتان معامله كنید به مرور از او هم یك باجگیر می سازید و باعث می شوید به دلیل هر محبتی كه در حق تان می كند، یك امتیاز از شما بگیرد.


دورش حصار می كشید؟
شما تعیین می كنید كه همسرتان با چه كسانی ارتباط داشته باشید یا نه؟ زمانی كه دوستان یا خانواده تان می خواهند به خانه شما بیایند، با كمال میل و بدون اطلاع او پذیرایشان می شوید اما حق دعوت كردن مهمان را به همسرتان نمی دهید؟ایزوله كردن همسرتان و دور كردن او از كسانی كه دوست شان دارد و در كنارشان آرامش می گیرد هم در گروه رفتار های خشونت آمیز جا می گیرد. اگر انتظار دارید همسرتان تمام گذشته و عزیزانش را كنار بگذارد و جزئی از دوستان و خانواده شما شود، شما یك همسر آزار هستید.


مرتبط با: خانواده ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
   
تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ
google35ea4f150bf119aa.html
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات